Od 22. do 31. augusta 2023. godine održana je 15. po redu Ljetna škola mira, kamp edukativno-volonterskog karaktera. Ove godine Škola je održana u nešto drugačijem formatu nego prethodnih godina. Pored boravka u Banjaluci, učesnici i facilitatori su proveli dio Ljetne škole i u Vittorio Venetu, pa je tako ovogodišnja škola održana u dvije države Bosni i Hercegovini i Italiji.
Kao i prethodnih godina, sudionici Ljetne škole bili su mladi iz Bosne i Hercegovine i Italije. Prvih 6 dana Ljetne škole održano je u Banjaluci, dok su posljednja 3 održana u Vittorio Venetu. Tijekom boravka u Banjaluci sudionici su imali priliku da sudjeluju u radionicama koje su se ticale ovogodišnje teme „Kultura i identitet u službi izgradnje mira“, gdje su s facilitatorima učili o temama identiteta, mira, te interkulturalnog dijaloga, kroz upotrebu interaktivnih metoda i alata. Pored radionica, realizirane su i tri volonterske akcije koje su uključivale: uređivanje i farbanje nadstrešnice i ulaza Zemljoradničke zadruge Livač, farbanje i uređivanje balkonskih ograda u Socijalnom centru Caritasa biskupije Banja Luka “Ivan Pavao II” – Dom za starije osobe, te ćišćenje i uređivanje biblioteke pri Samostanu "Marija Zvijezda". Posljednjeg dana Škole u Bosni i Hercegovini, sudionici su posjetili i obišli Jajce i okolna izletišta.
Tijekom boravka u Vittorio Venetu sudionici i facilitatori učestvovali su u volonterskim akcijama, posjetili tkalačku i stolarsku radionicu Caritasa Vittorio Veneto koje funkcionišu po principima socijalnog poduzetništva, posjetili Caritas Treviso, upoznali se s njihovim volonterima te saznali nešto više o njihovim aktivnostima. Pored programskog dijela Škole, učesnici su imali vremena za turistički obilazak Vittorio Veneta, te Trevisa uz vođenje od strane domaćina. Posljednja večer posjete, bila je u znaku folklornih plesova, pa su sudionici Ljetne škole zajedno s mladima iz Italije i Brazila, zaplesali uz muziku i ritmove folklornih plesova iz sve tri države.
Ljetna škola mira je dugogodišnji projekt koji zajednički provode Youth for Peace, Caritas Banja Luka, te Caritas Vittorio Veneto. Ljetna škola se tradicionalno održava svakog augusta u Banjaluci, a od ove godine i u Vittorio Venetu, Italija.
U periodu od 19. do 26.8.2022. godine u Banjaluci je održana 14. Ljetna škola mira, kamp edukativno-volonterskog karaktera. Nakon dvije godine pauze, koja je uslijedila zbog pandemije izazvane korona virusom, Banjaluka je ponovo bila domaćin mladima koji su željeli učiti i razgovarati o miru. Kao i prethodnih godina, i ove su učesnici Škole bili mladi iz Italije i Bosne i Hercegovine. Ovaj kamp organiziran je u saradnji s Caritasom Banja Luka te Caritasom Vittorio Veneto iz Italije te organizacijom Youth for Peace. Svake godine, edukativni dio kampa usmjeren je ka različitoj temi, a ovaj put je tema bila „Migracijski procesi, međureligijski i interkulturalni dijalog“. S mladima je razgovarano o iskustvima sa ljudima u pokretu, o integraciji i asimilaciji iste u društvo, kao i o kreiranju prostora za dijalog među različitim vjerama i kulturama. Učesnici su tokom slobodnog vremena imali priliku posjetiti vjerske objekte u gradu Banjaluka, katedralu Sv. Bonaventure, Hram Hrista Spasitelja i džamiju Ferhadiju. Takođe, upoznali su se i sa ostalim znamenitostima grada na Vrbasu, te su imali prilike obići slapove u Krupi na Vrbasu i etno selo Ljubačke doline.
Kada je riječ o volonterskim akcijama, zahvaljujući uspješnoj saradnji sa Crvenim krstom u Banjaluci, kao i anganžmanu osoblja iz Centra za život i obitelj, pronađene su dvije socijalno ugrožene obitelji kojima je pružena pomoć u vidu sanacije i krečenja dva stambena objekta. Pored toga, sanirane su i okrečene 3 učionice u područnoj osnovnoj školi u Donjim Podgracima. Više o volonterskoj akciji u školi u Donjim Podgracima možete pogledati u reportaži RTV Gradiška putem ove poveznice. U Školi mira možete pročitati više u članku “Dajana Umićević o Školi mira 2022: Mladi su naša budućnost ali što je važnije i sadašnjost” na portalu Megafon, kao i video klipu ELTA TV, gdje je prilikom gostovanja u emisiji Kafa u 5 Dajana Umićević pričala o aktivnostima u okviru Škole mira.
Od 21. do 31. 08. 2019. godine u Banjoj Luci je održana 13. Ljetna škola mira. Škola je projekat koji zajednički implementiraju Youth for Peace, Caritas Banja Luka, te Caritas Vittorio Veneto iz Italije.
Ljetna škola mira okupila je 25 mladih osoba, učesnika te trenera i članova Youth for Peace-a koji dolaze iz različitih gradova Bosne i Hercegovine i Italije. Ovogodišnja tema škole bila je “Pitanje mira u Europi”, gdje su učesnici kroz diskusije, kratka predavanja, simulacije, igre uloga, te radionice koje se oslanjanju na iskustveno učenje, te učenje putem primjera razgovarali o temama koje su vezane za mir, ali i konflikt u Europi.
„Ovu Ljetnu školu odlučili smo da posvetimo temi mira u Europi, jer smatramo da je ovo pitanje izuzetno bitno za mlade ljude uz sve turbulencije koje trenutno potresaju kako Europsku Uniju tako i ostale zemlje na tlu europskog kontineta. Adresirali smo teme kao što su ekstremizam i njegovi uzroci, govor mržnje koji se oslanja na ksenofobiju, rasizam i nacionalizam, te rizike koji prijete održanju mira. Ono što smo naročito nastojali istaknuti, a što smo uradili kroz simulaciju stanja koje je vladalo pred II svjetski rat, jeste da podvučemo paralelu onoga kroz što je Europa prošla prije 70 godina te onoga kroz šta sad prolazi te da mladima ukažemo koliko je bitno razgovarati o gore navedenim temama i ne dozvoliti predrasudama i stereotipima da prerastu u diskriminaciju.“ – izjavila je facilitatorka i članica Youth for Peace-a, Emina Frljak.
Pored kvalitetnih edukacija i diskusija mladi su također ovu Ljetnu školu mira obilježili i volonterskim aktivnostima u Banjoj Luci koje su podrazumijevale krečenje i čišćenje kuća, farbanje ograde na groblju i oko zgrade Caritasa te čišćenje korita rijeke Vrbas, uređenje parka Mladen Stojanović i na kraju, čišćenje dvorišta i farbanje stola i klupa Dnevnog centra za starije osobe.
O svom iskustvu na ovom kampu, učesnik Samir Salkić iz Cazina je napisao: „Za prethodnih 10 dana mogao bih pisati mnogo, ali mislim da ni to ne bi bilo dovoljno, upoznao sam mnogo novih prijatelja, mnogo osoba koje će mi ostati u srcu, osobe sa kojima ću uvijek ostati prijatelj. To je bilo puno vremena za smijeh, za prijateljstvo, za ljubav, ali malo vremena za opraštanje. Najljepše trenutke ljeta sam proveo sa vama, najumornije ali najbolje. Hvala cijelom organizacionom timu što radi nešto ovakvo jer samim tim povezuje nas mlade, daje nam nove prijatelje, najbolje prijatelje, uči nas nešto novo, te ovom prilikom želim da vam se zahvalim i nadam se da ćete još mnogo i mnogo godina ovo raditi, i nastaviti spajati nova prijateljstva i nove ljude. Mnogo vremena je bilo, ali malo ga je ostalo za oprost.“
Također, još jedna izjava učesnika Edina Topovčića iz Teslića ukazuje na atmosferu koja je vladala tokom ljetne škole: „10 prelijepih provedenih dana sa predivnim ljudima. Stvorena su neka nova prijateljstva i uspomene koje će se teško zaboraviti i kojih ću se uvijek sjećati. Hvala organizaciji Youth for Peace za održavanje ovakve jedne škole koja nas je mnogo toga naučila ali i proširila vidike na druge nacije. Pored radionica na kojima smo učili o miru u Evropi, obavljali smo i volonterske akcije u svrhu pomaganja ljudima kojima je pomoć potrebna.Dosta smijeha, zabave, umora ali taj umor smo na kraju pretvarali u smijeh i ostavljanje lijepih uspomena. Hvala na prelijepim uspomenama u tih 10 prelijepih dana.“
U periodu od 26. 08. – 03.09. 2018. godine održana je 12. po redu Ljetna škola mira u Banjaluci. Ljetna škola je okupila 24 učesnika iz Italije i Bosne i Hercegovine.
Leggi tutto...
La campagna dell'USAID “Meet the Real Heroes” ha seguito le storie di alcuni studenti provenienti da Jajce, Nevesinje, Konjic, Donji Vakuf e da Banja Luka, raccontando come si vive in Bosnia ed Erzegovina combattendo personalmente contro le divisioni, rispettando il credo e la nazionalità altrui, costruendo ponti di amicizia con onestà.
Quest'anno, i protagonisti di una delle tre storie dei “Real Heroes” sono stati i partecipanti alla “Summer School of Peace” organizzata da Youth for Peace. La storia ha seguito Melika, Ivan, Zorana e Mateo che hanno lavorato insieme con i loro coetanei dalla Bosnia ed Erzegovina e dall'Italia alla ristrutturazione della casa della signora Mara, a Banja Luka, a cui hanno sostituito il tetto vecchio.
Leggi tutto...
Dal 19 al 28 agosto a Banja Luka si è svolta l’undicesima edizione della “Scuola estiva di Pace”. Tutti gli anni Youth for Peace organizza in collaborazione con Caritas Banja Luka e Caritas Vittorio Veneto questo campo. Hanno partecipato 30 giovani dalla Bosnia ed Erzegovina e dall’Italia, imparando e discutendo dei conflitti, la risoluzioni di essi e ai situazioni che i conflitti possono causare.
Come per gli scorsi anni, la scuola estiva, prevede sia parti educative, dove i partecipanti hanno affrontato il tema del conflitto, prendendo in analisi la Bosnia ed Erzegovina; e parti costituite da attività di volontariato, che per quest’anno erano 11, celebrando così gli undici anni della “Scuola estiva di Pace”. Nella parte educativa, attraverso brevi lezioni, workshop interattivi, giochi di ruolo, esercizi e simulazioni i partecipanti hanno potuto imparare meglio cosa è il conflitto, ma anche capire cosa un conflitto non risolto può portare se non viene affrontato per tempo o se risolto con metodi violenti.
Leggi tutto...
Dal 21 agosto fino al 30 agost 2016, la decima Scuola di Pace si è tenuta a Banja Luka, organizzata da Youth for Peace, in collaborazione con Caritas Banja Luka, Caritas Italiana e Caritas Vittorio Veneto. La scuola ha ospitato 25 partecipanti dall'Italia e dalla Bosnia ed Erzegovina, insieme a 10 operatori di Youth for Peace.
Duranti i primi giorni della scuola estiva di Pace, i partecipanti hanno avuto la possibilità di seguire workshop riguardo alla comunicazione assertiva, ascolto attivo e dialogo interreligioso, hanno avuto inoltre modo di conoscere le varie tradizioni religiose presenti in Bosnia ed Erzegovina. Quindi, hanno parlato di Islam, le principali festività ed assaggiato la baklava tipica che viene preparata per la festività del Bajram (fine del Ramadan), hanno avuto la possibilità di parlare dell'Ebraismo e hanno potuto vedere come viene svolto un matrimonio Ebreo. Hanno partecipato a workshop sulla religione Ortodossa, la festività Ortodossa della Slava e un matrimonio Ortodosso sonon stati mostrati ai ragazzi. Gli ospitati provenienti dall'Italia hanno invece preparato il workshop sul Cattolicesimo. Oltre ai workshops, i partecipanti hanno visitato Banja Luka con la possibilità di conoscere meglio la città attraverso giochi interattivi.
Leggi tutto...