Od 16. do 24. 07. 2016. godine članovi Youth for Peace-a boravili su u radnoj posjeti Italiji. Tokom prva dva dana posjete, organizovan je susret sa mladim volonterima Caritasa Vittorio Veneto, koji su budući učesnici Ljetne škole mira u Banjaluci. Cilj predstavnika Youth for Peace-a bio je da, kroz interaktivne vježbe, upoznaju i otkriju njihova očekivanja u vezi dolaska u Bosnu i Hercegovinu.
Centralni dio ove radne posjete odvijao se u gradiću Pescia, u provinciji Toscana. Delegacija Youth for Peace-a dočekana je od strane entuzijastičnih volontera Caritasa Pescia, koji su bili domaćini posjete. Primarni cilj posjete bio je upoznavanje stanja u Italiji u vezi sa radom i zaštitom djece bez roditeljskog staranja, budući da Youth for Peace već četiri godine za redom organizuje zimske i ljetne kampove te druge edukativne aktivnosti za ovu skupinu djece i mladih. Ideje i iskustva koja su predstavljena od strane nadležnih institucija u Italiji izuzetno su važna za nastavak rada YfP-a i poboljšanja kvaliteta svojih aktivnosti.
Sa svrhom boljeg upoznavanja sistema zaštite djece bez roditeljskog staranja, grupa se susrela sa predstavnicima Centro Affidi, regionalne organizacije koja za cilj ima rad i poboljšanje položaja djece iz socijalno ugroženih porodica, kao i djece koja, zavisno od pojedinosti svakog slučaja, ostaju bez roditeljskog staranja. Sa predstavnicima Organizacije se razgovaralo o zakonskoj regulativi i paralelama sa zakonodavstvom u BiH.
U narednim danima, grupa je imala priliku vidjeti stanje u praksi. Posjećene su ukupno četiri zajednice, „La Locomotiva“, „Piccolipassi“ „Diamocile Ali“, te jedna porodična zajednica. Sve ove zajednice predstavljaju realizaciju zakonskih propisa donesenih za djecu i mlade bez roditeljskog staranja. Radi se o modelu koji prevazilazi klasični institucionalni smještaj, a odlikuju ga stanovi i kuće u kojima djeca, jednom kada napuste roditeljski dom, nastavljaju da žive u porodičnom okruženju, zajedno sa ostalom djecom koja su u istoj ili sličnoj situaciji. U svakoj od zajednica, tu je socijalni radnik, psiholog i određen broj asistenata koji brinu o obrazovnom procesu, kontaktu sa porodicom i rodbinom, te socijalizaciji djece.
Večernji sati bili su rezervisani za nešto drugačiju temu - za dva susreta, otvorena za javnost. Youth for Peace delegacija susrela se sa lokalnim stanovništvom prenoseći im iskustvo rada sa mladima, rada na pomirenju i međureligijskom dijalogu u BiH, te svim preprekama, ali i ljepotama tog djelovanja.
Pretposljednji dan boravka u Italiji, Youth for Peace je prisustvovao prvom zvaničnom susretu biskupa i imama Islamske zajednice u ovoj regiji. Pored govora domaćina ovog susreta, mladi YfP-a su iznijeli svoja iskustva međureligijskog dijaloga. Susret je uljepšan prisustvom grupe mladih župljana, koji su sutradan krenuli na svoje putovanje na Svjetski susret katoličke mladeži u Krakovu. Po završetku programa uslijedila je večera, a jelo je simbolično blagoslovljeno muslimanskom, katoličkom, pravoslavnom i Jevrejskom molitvom.
Posljednjeg dana posjete domaćini su organizovali „A passeggio per la pace“ – Šetnju mira, zamišljenu kao interaktivni obilazak grada Pescia. Pored turističkih znamenitosti grada, na pojedinim stanicama rute, prezentovane su neke od lokalnih organizacija koje se bave humanitarnim, volonterskim i socijalnim angažmanom. Oko 60 mladih ljudi učestvovalo je u ovoj edukativnoj šetnji. Šetnji je prethodila javna tribina „Mir i integracije“ na kojem su gostovali predstavnici Caritasa Voltera; glavni imam Ancone, osnivač Islamske zajednice Italije i predstavnici Youth for Peace-a. Tribina je predstavljala razmjenu iskustava dijaloga među mladima iz perspektive Italije i Bosne i Hercegovine.
Radna posjeta Italiji je od izuzetne važnosti za Youth for Peace. Razmjenom znanja i iskustava kroz razgovor sa kolegama, saradnicima i prijateljima iz Italije osnažila se međusobna povezanost, te izgradili temelji za buduće zajedničke projekte.