U periodu od 22. septembra do 1. oktobra Somborski edukativni centar organizirao je Erasmus+ trening “May the group force be with you(th)!”. Treningu su prisustvovali omladinski radnici/e, omladinski lideri/ice i omladinski koordinatori/ice iz sedam zemalja: Srbije, Bosne i Hercegovine, Estonije, Poljske, Hrvatske, Kosova i Turske. Tokom treninga učesnici/e su imali priliku razmijeniti iskustva i naučiti više o alatima i metodama rada sa različitim grupama, rješavanju konflikata u grupama, kriznom menadžmentu, kao i načinima motiviranja grupa s kojima se dugoročno radi na određenu temu. Sve naučene metode i alate učesnici/e su imali priliku primijeniti u praksi tokom trajanja treninga.
Jedna od sesija bila je posvećena i predstavljanju iskustava saveza i organizacija koji dugoročno rade sa mladima. Na ovoj sesiji panelisti su bili: Dejan Đorđić, ispred Centra za pedagoške inicijative, Ivana Barać ispred Somborskog edukativnog centra, Jelena Karać ispred Omladinskog saveza udruženja OPENS i Ivana Novaković, ispred Nacionalne asocijacije praktičara/ki omladinskog rada. Za vrijeme trajanja treninga učesnici/e su uz pomoć trenerica i organizatora izradili i priručnik koji sadrži metode i alate koji mogu biti korisni svim profesionalcima, omladinskim radnicima, mentorima i trenerima koji rade sa grupama mladih.
Projekt “May the group force be with you(th)!” implementira Somborski edukativni centar u partnerstvu sa organizacijama Youth for Peace iz Bosne i Hercegovine, MTÜ A Bit Better iz Estonije, Fundacja Krok do Przodu iz Poljske, European Youth Bank iz Turske, Ocean znanja iz Hrvatske i NGO THY s Kosova. Projekt je podržala Fondacija Tempus, a finansirala Europska Unija kroz Erasmus+ program.
Dana 5. septembra predstavili smo našu najnoviju publikaciju, "ABC međureligijskog dijaloga", sveobuhvatni vodič osmišljen kako bi obogatio i unaprijedio međureligijski dijalog. Ovaj inovativni resurs sadrži ključne definicije, povijesne događaje, utjecajne osobe i značajne datume, koji su od suštinskog značaja za produbljivanje razumijevanja na polju međureligijskog dijaloga. Dostupan na bosanskom/hrvatskom/srpskom i engleskom jeziku, ovaj vodič predstavlja neprocjenjiv alat za znanstvenike, praktičare i sve one koji žele promicati međusobno poštovanje i saradnju među različitim vjerskim zajednicama. Kao dio KAICIID Fellows programa, ovaj projekt je razvijen u saradnji s organizacijama United Religions Initiative (URI) Europe, Religions for Peace Europe i Youth for Peace. Virtualna promocija izdanja održana je putem Zooma te je okupila cijenjene kolege i predstavnike partnerskih organizacija iz Europe i šire.
Tokom događaja, dr. Duncan Wielzen, predsjednik URI Europe, istaknuo je snagu ove publikacije u izgradnji mira i međusobnog razumijevanja, izjavivši: „Ovaj vodič ima nevjerovatan potencijal da premosti podjele i promiče harmoniju među različitim zajednicama. Iskreno se nadam da će doprijeti do mnogih ljudi.“ Slično tome, Luigi de Salvia, predsjednik organizacije Religions for Peace Europe, pohvalio je jasnoću vodiča i njegovu ključnu ulogu u promoviranju dobro definiranih međureligijskih koncepata, naglašavajući njegovu važnost u poticanju poštovanja i mira među zajednicama. Samira Baručija-Homoraš, koordinatorica URI Multiregije, pozvala je sve učesnike da podijele ovu publikaciju, naglasivši njezinu vrijednost kao važnog resursa za promicanje dijaloga i saradnje među vjerama.
Snimka promocije izdanja dostupna je na URI Europe YouTube kanalu: Pogledajte ovdje.
Publikaciji možete pristupiti i preuzeti je putem sljedećih poveznica:
BHS verzija: Pročitajte i preuzmite ovdje
Engleska verzija: Pročitajte i preuzmite ovdje
Proteklog petka, 28. 06. 2024. godine u prostorijama Dječije kuće na Grbavici obilježen je 10. rođendan Youth for Peace-a. Iza Youth for Peace-a je 10 godina ispunjenih radom i doprinosom bosanskohercegovačkom društvu i najbitnije, velikim brojem mladih koji su prošli kroz YfP edukacije. Ovaj rođendan je bio prilika za članove, prijatelje, saradnike i partnere Youth for Peace-a da se okupe i u ugodnoj atmosferi obilježe prvu dekadu postojanja Organizacije.
Okupljeni su se uz prigodan program podsjetili na najljepše trenutke, uspjehe, projekte i rad Organizacije u posljednjih deset godina. Voditeljica programa bila je Berina Bulatović, članica Odbora koordinatora, a pored nje su se gostima obratile i Lejla Hasandedić-Đapo, jedna od suosnivačica Youth for Peace-a, te Emina Frljak i Samira Fatma Baručija-Homoraš, članice Odbora koordinatora. Gosti su također imali priliku i da čuju poruke prijatelja i saradnika YfP-a koji dolaze iz različitih zemalja svijeta. Tako su gosti poslušali obraćanje Marije Crespo iz Argentine u ime organizacije United Religions Initiative, Angeline Vladikove iz Bugarske u ime organizacije Bridges, Samira Akache u ime organizacije Coexister iz Francuske te Matthew-a Youda iz Walesa.
„Sve što smo radili i sve što radimo jeste naš mali doprinos ka činjenju ovog svijeta boljim, ljepšim i mirnijim. Nažalost situacija u kojoj je svijet danas pokazuje da moramo još i više i jače da radimo, da ulažemo u mir, da promoviramo mirovno obrazovanje, da učimo, da se umrežavamo i ostvarujemo partnerstva s drugima kako u BiH, tako i šire. Sami možemo učiniti malo, ali zajedno mnogo više. Hvala vam svima što ste tu i što svojim radom činite ovaj svijet barem malo boljim“, kazala je u svome obraćanju gostima Emina Frljak.
Nakon programa, upriličena je zakuska, rezanje torte i ugodno druženje za prisutne koje je poslužilo kao prilika da se nazočni upoznaju, povežu i stvaraju nova partnerstva u cilju rada na promociji i izgradnji mirnijeg bosanskohercegovačkog društva.
Youth for Peace u saradnji s Centrom za mirovno obrazovanje (Filozofski fakultet Univerziteta u Sarajevu), održao je radionicu o mirovnom obrazovanju 16. maja 2023. godine. Ovaj datum se inače obilježava kao Međunarodni dan zajedničkog života u miru, te je organizirani događaj bio izuzetna prilika da proslavimo ovaj dan i razgovaramo kako zajedno kroz obrazovanje možemo doprinijeti miru. Radionica je održana na Filozofskom fakultetu Univerziteta u Sarajevu. Na radionici su prisustovali studenti i studentice Odsjeka za pedagogiju, Odsjeka za anglistiku te Odsjeka za historiju. Facilitatorice iz naše organizacije, Emina Frljak i Azra Hodžić, dizajnirale su i održale radionicu. Podršku prilikom organiziranja i realizacije radionice u ime Centra za mirovno obrazovanje pružila je prof. dr. Emina Dedić Bukvić s Odsjeka za pedagogiju.
Tokom radionice učesnice i učesnici su, kroz interaktivne vježbe, imali priliku naučiti šta je to mirovno obrazovanje, koji su to njegovi sadržaji i vrste, te kako svoje buduće učionice i radno mjesto učiniti mirovno senzitivnim. Metode korištene tokom radionice oslanjale su na metode iz opusa mirovnog obrazovanja, gdje je naglasak bio upravo na učesnicama i učesnicima, njihovim iskustvima i idejama, koje su mogli povezati s novim znanjima i vještinama iz oblasti mirovnog obrazovanja.
Jedna od učesnica radionice Suzana Benković nakon radionice podijelila je s nama kako „mirovno obrazovanje može biti jedan od pokretača promjena u društvu, a promjene u društvu su prijeko potrebne kako bi jedno društvo napredovalo. Današnja radionica bila je upravo ta jedna, iako možda mala, ali zato i ne manje značajna promjena u usvajanju, razumijevanju i kasnije u primjenjivanju naučenog znanja kroz prizmu mirovnog obrazovanja“.
„Imajući priliku da sudjelujem na današnjoj radionici na temu mirovnog obrazovanja, mogu slobodno reći da sam pored dosadašnjeg znanja o toj oblasti kojeg sam imao, usvojio i dosta novog, naučio sam šta sve spada u mirovno obrazovanje i koje su sve prednosti implementacije mirovnog obrazovanja u škole. Također sam imao priliku da se upoznam sa jako zanimljivim aktivnostima u sklopu radionice, koje ranije nisam imao priliku da upoznam i da sudjelujem u istim. Naše voditeljice, Azra i Emina, su izvrsno obavile svoj zadatak i jako mi je drago što smo imali priliku da od njih učimo“, izjavio je Almir Bulbul, student pedagogije koji je učestvovao na radionici.
Tokom radionice učesnici su pokazali zainteresiranost za temu, bili aktivno uključeni u razgovor, povezivali nova saznanja sa svojim prethodnim iskustvima te iznosili ideje kako da oni, kao budući nastavnici i pedagozi, unaprijede obrazovni proces i u svoj rad unesu metode i elemente mirovnog obrazovanja. Ova radionica je prva zajednička aktivnost koju su Youth for Peace i Centar za mirovno obrazovanje realizirali zajedno, te se nadamo da će naša saradnja u oblasti mirovnog obrazovanja biti nastavljena u budućnosti.
Sarajevo je od 15. do 18. 12. 2022. bilo domaćin drugog susreta u okviru projekta Y.A.P. – Youth Advocates for Peace. U okviru ovog susreta održan je trening za mlade koji su aktivni u civilnom društvu te rade sa svojim vršnjacima u široj oblasti izgradnje mira i jačanje socijalne kohezije. Na treningu se okupilo 26 mladih širom Bosne i Hercegovine, između ostalog iz Sarajeva, Banja Luke, Travnika, Zenice, Gradačca, Donjeg Vakufa, Tešnja, Zavidovića, Živinica te Velike Kladuše.Trening je bio kombinacija tematskog i metodološkog pristupa. Teme koje su obrađene dolaze iz opusa mirovnog obrazovanja, te je svim temama pristupljeno iz perspektive Balkana, te Bosne i Hercegovine.
Neke od tema o kojima se govorilo tokom treninga su: međureligijski dijalog, uloga politike u izgradnji mira, važnost kulture sjećanja u izgradnji mira, EU integracije i održivi mir na Zapadnom Balkanu, oblici političke participacije, kako mladi mogu učestvovati u izgradnji mira. Pored facilitatora Youth for Peace organizacije, našem pozivu da budu predavači na treningu odazvali su i prof. dr. Nerzuk Ćurak, prof. dr. Elmir Sadiković, te doc. dr. Jelena Brkić-Šmigoc sa Fakulteta političkih nauka Univerziteta u Sarajevu. Sve teme koje su obrađene, pripremljene su kao interaktivne radionice usmjerene na učesnike s korištenjem metoda mirovnog obrazovanja poput grupnog rada, vođene diskusije, metoda dijaloga, individualnog rad, kooperativnog učenje, refleksije i debriefinga.
Projekt Y.A.P. – Youth Advocates for Peace podržan je od strane European Youth Foundation – Council of Europe.
U sklopu projekta UčiMO MIR, podržanog od strane PRO-Budućnost kroz program malih grantova, Youth for Peace u saradnji s organizacijom Mostar Summer Youth Programme (MSYP), implementirao je dva modula LAB obuke za srednjoškolce, prvi modul 05. – 06. 11. 2022. te drugi 03. – 04. 12. 2022. godine. Učesnici LAB-a su 30 srednjoškolaca iz sedam srednjih škola iz Mostara. LAB program je koncipiran tako da se u jutarnjim satima održavaju časovi iz predmeta fizika, hemija i biologija, a zatim praktični rad iz pomenutih predmeta. Poslijepodnevni sati rezervirani su za radionice. Cilj radionica je da se kod učenika potakne interkulturalni dijalog, razvoj kritičkog mišljenja, te im se daje prilika sa podijele mišljenja o njihovom viđenju društva u kojemu žive. LAB radi po modelu neformalne multietničke edukacije, gdje srednjoškolci iz raznih etničkih grupa, zajedno uče kroz radionice, te praksu iz područja prirodnih znanosti. Kroz ovaj projekt, osim što se ruše nacionalne barijere u školstvu, mladima se daju prilike da dobiju kvalitetno praktično obrazovanje u području biologije, hemije i fizike, koje trenutno ne mogu dobiti kroz nacionalni plan i program.
Teme prvog modula LAB-a iz spektra softskills bile su: medijska pismenost, govor mržnje, te identiteti. Pristup međuetničkom dijalogu sa srednjoškolcima je bio indirektan, ali se o temama identiteta i govora mržnje izravno govorilo kroz primjere iz bosanskohercegovačkog društva kao i kako se govor mržnje i pitanje identiteta odražava na međuetničke odnose i tenzije. Kroz jačanje medijske pismenosti, mladi su osnaženi kako bi bili otporniji na medijske manipulacije koje su često u službi etnonacionalnih narativa.
U okviru drugog LAB-a organizovana je posjeta Zemaljskom muzeju u Sarajevu te su održane radionice na teme dijaloga i društvene kohezije. Tijekom radionice o dijalogu i društvenoj koheziji mladi su se po prvi put upoznali s ova dva koncepta u okviru izgradnje mira. Definicija dijaloga kao i razlika između dijaloga, diskusije i debate predstavljeni su kroz grupni rad i vježbe. Dijalog i njegovih osnovnih 10 principa je kontekstualizirano kako u svakodnevnom životu, tako i aspektu društvenih grupa, uključujući i etničke. Govoreći o dijalogu među različitim društvenim grupama, mladima je predstavljen i koncept društvene kohezije, te izazovi sličnosti i različitosti. I ovaj put se govorilo o međuetničkom dijalogu, potrebi razumijevanja različitih i/ili suprotstavljenih perspektiva u izgradnji mira.
U Banjaluci je 30.11.2022. godine održana prva aktivnost u sklopu projekta PECA (Peace and Ecology Awareness), podržanog od strane organizacije URI (United Religions Initiative). Radionica pod nazivom "Održivi mir i okoliš", okupila je mlade koji su željeli saznati više o tome na koji način možemo povezati mir i okoliš, te kako pojedinac (individualno, ali i kao dio sistema) može uticati na očuvanje okoline.
Događaj je svojim učešćem u facilitiranju podržao i Centar za životnu sredinu iz Banjaluke, koji već dugi niz godina realizuje značajne projekte iz oblasti zaštite okoliša i aktivizma mladih. Mladi su tokom radionice imali prilike učestvovati u kvizu, propitujući sopstvena znanja i informacije o zaštiti okoliša i svojoj ulozi u istom, kao i u zanimljivoj diskusiji o tome kako mirovni aktivisti čine napore u očuvanju resursa, za koje se smatra da bi u skorije vrijeme mogli postati uzrok novih konflikata širom svijeta.
U periodu od 28. do 31. 07. 2022. godine u hotelu Monti na Igmanu održan je prvi susret u okviru projekta Y.A.P. – Youth Advocates for Peace. Susret je okupio mlade koji su aktivni u civilnom sektoru te rade s mladima kroz različite programe. Trening je obuhvatio teme iz oblasti mirovnog obrazovanja te zagovaranja za mir. Tokom treninga obrađene su teme iz 3 oblasti obrazovanja za mir: Interkulturalno obrazovanje: Identitet, ko smo mi, pluraritet identiteta; Uloga stereotipa i predrasuda u konfliktu i izgradnji mira; Obrazovanje za rješavanje sukoba: Uvod u transformaciju konflikta: pozicije – interesi – potrebe; Debata vs. dijalog – dijalog kao alat za transformaciju konflikta; Međureligijsko obrazovanje: Religija i izgradnja mira; Religijska pismenost kao put naprijed; Međureligijski dijalog kao alat transformacije konflikta te put prema miru.
Pored ovog tematskog dijela, učesnici su imali priliku učiti i o facilitaciji kroz meta refleksije na radionice koje su rađene od strane iskusnih facilitatora iz oblasti mirovnog obrazovanja. Učesnici su učili o specifičnim metodama i pristupima koji se koriste u mirovnom obrazovanju, a koje su neophodne da bi proces mirovnog obrazovanja bio potpun i tematski i metodološki. U drugom dijelu treninga učesnici su učili o zagovaranju za mir, te se razgovaralo o tome šta je zagovaranje, koje su to metode koje se koriste u ovom procesu, kako kreirati kampanje zagovaranja, te koji su to primjeri zagovaranja za mir prisutni u svijetu, s posebnim naglaskom na Balkan te Bosnu i Hercegovinu.
Projekt „Y.A.P. – Youth Advocates for Peace“ podržan je od strane European Youth Foundation – Council of Europe. Održavanje ovog treninga je također dijelom podržano od strane Ekumenske Inicijative Žena.
U sklopu Interfaith Dialogue on Violent Extremism - iDove projekta, podržanog od strane GIZ-a u Sarajevu je od 03. do 06. 07. 2022. godine održan seminar pod nazivom „Mladi u službi borbe protiv govora mržnje i nasilnog ekstremizma“ na kome se okupilo 16 mladih iz Bosne i Hercegovine, Crne Gore, Hrvatske i Srbije.
Tokom seminara mladi su imali priliku da uče o načinima borbe protiv nasilnog ekstremizma i govora mržnje, važnosti dijaloga, kao i uticaju mentalnog zdravlja i medija na duboko ukorijenjene društvene probleme. Pored interaktivnih predavanja i diskusija, mladi su posjetili i gradsku Vijećnicu i Muzej ratnog djetinjstva, gdje su naučili nešto više o kulturi i historiji Sarajeva, ali i proširili znanje o važnosti i relevantnosti tema o kojim se razgovaralo. Mladi su pokazali entuzijazam za učešće u prevenciji ovih destruktivnih pojava, kao i želju za aktivnom učešću u izgradnji društva koji počiva na miru i toleranciji.
U sklopu Interfaith Dialogue on Violent Extremism - iDove projekta, podržanog od strane GIZ-a u Mostaru je od 10. do 12. 06. 2022. godine održan seminar na kome se okupilo 14 mladih iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine. Tokom seminara učesnici su kroz edukativne i interaktivne radionice sa facilitatorima Youth for Peace-a govorili o temama govora mržnje, nasilnog ekstremizma, radikalizacije i značaja mentalnog zdravlja u razumijevanju i prevenciji govora mržnje i nasilnog ekstremizma, ali i pozitivnim i alternativnim narativima kao i načinu prevencije tih pojava.
Učesnici su imali priliku posjetiti i Centar za mir i multietničku saradnju. Tom prilikom domaćini su ih upoznali s ciljevima Centra i okolnostima pod kojima je nastao. Profesor Alija Vidimlić u svom obraćanju je istakao važnost obrazovanja i edukacije mladih, te je poručio mladima da se pomirenje mora graditi i da se svi moramo uključiti u borbu protiv govora mržnje i nasilja koji danas ispunjavaju javni prostor.
Nakon posjete Centru za mir i multietničku saradnju, mladi su simbolično bacili cvijeće u Neretvu koje je bilo popraćeno skokom mira sa Starog mosta. U sklopu projekta na društvenim mrežama provodi se online kampanja „Naš imperativ“ koja u fokus stavlja borbu protiv govora mržnje kreiranjem alternativnih narativa usmjerenih ka mladim ljudima iz regiona.
Više o ovom seminaru te skoku mira možete pročitati i u ova dva članka: Prevencija nasilnog ekstremizma: Različitosti u BiH su naše bogatstvo te Mladi mirotvorci u Centru za mir i na Starom mostu.
U Kaunasu, Litvanija u periodu od 24.5. do 1.6. 2022. godine u okviru Erasmus+ projekta održana je razmjena mladih pod nazivom "Peace at War", koji u saradnji s partnerima implementira organizacija "Active Youth". Bosnu i Hercegovinu i našu organizaciju je predstavljalo šest učesnika: Belmin Delić, Damir Mahmutović, Ajla Čaušević, Nedžma Čančar, Kemal Oračević i Lamija Ahmetagić. U projektu su pored mladih iz naše zemlje, učestvovali i mladi iz Rumunije, Švedske, Kipra, Gruzije i Litvanije.
Cilj ovog projekta ogledao se u osnaživanju mladih iz država pogođenih ratom da govore, promišljaju i razmjenjuju mišljenja o historiji sukoba u svojim matičnim zemljama, te podijele iskustva o anomalijama postkonfliktnih društava s kojima se svakodnevno susreću. Ovaj projekt se, također, fokusirao na usvajanje znanja o izgradnji mira, stavljajući fokus na ulogu mladih u tom procesu.
Učesnici su imali priliku da sudjeluju u mnoštvu praktičnih i dinamičnih radionica, sa fokusom na aktuelnost stereotipa, predrasuda i drugih negativnih posljedica postkonfliktnih društava. Pored toga, projekt je obuhvatio i upoznavanje različitih kultura, kroz aktivnost "Cultural night", obilazak Kaunasa, te ostale zanimljive interaktivne aktivnosti namijenjene mladim ljudima.
Ovo je još jedan uspješan događaj iza Youth for Peace-a iz kojeg naši učesnici izlaze sa velikim i značajnim iskustvom. Program Erasmus+ omogućava učesnicima da pokažu odgovornost prema običajima i kulturi svoje zajednice, te da izgrade i iskažu poštovanje prema tradiciji i običajima drugih zajednica, kao i da svakodnevno podižu svijest o značaju evropskih vrijednosti.
U periodu od 3. do 12. maja, u glavnom gradu Litvanije održan je Erasmus+ trening, pod nazivom "Mir u ratu". Učesnici iz Gruzije, Rumunije, Moldavije, Kipra, Švedske, Litvanije te Bosne i Hercegovine okupili su se u Vilniusu, kako bi diskutovali o temama povezanim sa izgradnjom mira. Svjesni situacije, u kojoj se cijeli svijet trenutno nalazi, bilo je itekako bitno da kroz kulturu dijaloga i međusobnog uvažavanja učesnici pokušaju pronaći način na koji se mogu nositi sa sve neizvjesnijim svijetom u kome živimo.
Naši učesnici, Melina, Nasiha, Kemal i Omer su u toku treninga u trajanju od 10 dana, usvojili znanja iz oblasti poštivanja ljudskih prava, konflikt menadžmenta, migracija, te pozadinu nekih od neriješenih sukoba kroz historiju i njihovih reperkusija sve do danas. U sklopu programa posjetili su Parlament Litvanije, te upoznali se sa nekoliko izabranih zastupnika, sa kojima su razmijenili ideje i iskustva. Također, pretposljednji dan treninga učestovali su u humanitarnoj akciji pripremanja paketa za ukrajinske izbjeglice koje se nalaze u Litvaniji i kojima je neophodna pomoć kako bi što prije mogli nastaviti sa svojim životima. Kroz neformlano druženje i razgovor sa drugim učesnicima ostvarili su nova prijateljstva i kontakte a mi smo uvjereni i da su predstavili našu državu i organizaciju u najboljem mogućem svjetlu.
U okviru projekta „Kroz religijsku pismenost do mira“ u Sarajevu je od 05. do 08. maja održan seminar za mlade na kome se okupilo 15 mladih iz različitih dijelova Bosne i Hercegovine. Neka od mjesta uključuju Visoko, Busovaču, Foču, Bijeljinu, Vitez, Novi Travnik, Ključ, Brčko, Donji Vakuf, Tešanj, Pazarić, Zenicu, Gračanicu, Doboj.
Tokom četiri dana seminara, učesnici su imali priliku da prisustvuju edukativnim radionicama koje su održali facilitatori Youth for Peace, ali i da u Sarajevu obiđu vjerske objekte, te muzeje koji su od značaja za razvoj međureligijskog dijaloga te jačanja religijske pismenosti. Obilazak vjerskih objekata bio je popraćen i refleksijom o tome šta su učesnici vidjeli, čuli te doživjeli u vjerskim objektima. U formativnom dijelu u kome su facilitatori radili s učesnicima govorilo se osnovama dijaloga, dijalogu u praksi, osnovama izgradnje mira, poveznosti religije s mirom, nasiljem i konfliktom, o tome šta je međureligijski dijalog te šta podrazumijeva religijska pismenost i kako istu razvijamo i jačamo.
Sve radionice su bile interaktivnog karaktera sa pristupom koji je usmjeren učesnicima te potiče dijalog i uključivanje učesnika u cijeli proces. Učesnici su također mogli da isprobaju kako izgleda dijalog u praksi kroz interaktivnu društvenu igru „Dialogo“ razvijenu od strane Dijaloškog centra KAICIID. Tokom refleksije učesnici su izrazili veliko zadovoljstvo ovom igrom te su naglasili kako su na jednostavan, zabavan i zanimljiv način uspjeli da kroz dijalog razgovoraju o veoma ozbiljnim temama o kojima nije uvijek jednostavno voditi razgovor zasnovan na principima dijaloga.
Ovaj seminar je samo jedna od aktivnosti projekta „Kroz religijsku pismenost do mira“ koji Youth for Peace implementira uz potporu Ekumenske Inicijative Žena iz Omiša. Pored seminara projekt predviđa i izradu priručnika o facilitaciji tema međureligijskog dijaloga i religijske pismenosti s mladima, te vođenje Instagram kanala kroz koji mladi mogu na jednostavan, zabavan i edukativan način razvijati vještine međureligijskog dijaloga i religijske pismenosti. Instagram račun je aktivan već 2 mjeseca pod nazivom Religioskop te će aktivnost na računu biti nastavljena i nakon završetka projekta.
U sklopu globalne inicijative „Faith for Earth“, u Bihaću je u periodu od 19.11. – 21. 11. 2021. godine održan seminar za mlade na temu ekologije, kao i važnosti međureligijskog dijaloga u zaštiti životne sredine. Na seminaru je prisustvovalo 14 mladih iz dvije srednje škole sa područja Cazina i Livna. Mladi su tokom seminara imali priliku slušati i razgovarati o stvaranju ekološke svijesti, te o ulozi religije u tom procesu, individualnog učešća mladih u zaštiti živote sredine kao i vezi između ekologije i izgradnje mira.
Završna aktivnost omogućila je aktivno učešće mladih i doprinos lokalnoj zajednici, kroz ekološku akciju čišćenja jednog dijela Nacionalnog parka „Una“. Nakon ekološke akcije učesnici su imali priliku obići prirodne ljepote Nacionalnog parka, gdje je u turističkoj zoni Štrbački buk upriličena dodjela certifikata svim učesnicima, te zahvalnice za saradnju školama, Medresi „Reis Džemaludin-ef. Čaušević“ iz Cazina, te Srednjoj strukovnoj školi „Silvije Strahimir Kranjčević“ iz Livna, kao i rukovodstvu Nacionalnog parka „Una“.
„Faith for Earth“ je inicijativa koja nacionalizira napore angažovanja sa vjerskim akterima u različitim zemljama sa svrhom mapiranja vjerskih institucija, provođenjem treninga za vjerske vođe i pokretanjem kampanje zagovaranja uloge religije u zaštiti okoliša. Inicijativa je pokrenuta od strane Programa Ujedinjenih naroda za okoliš (UNEP). Pored UNEP-a u inicijativu je uključena i United Religions Initiative (URI), globalna mreža koja ima partnerski status na projektu, kao i mnoge druge organizacije širom svijeta koje rade na implementaciji projekata zaštite okoliša i međureligijskog dijaloga.