Logo CI s
Caritas Italiana je pastoralno tijelo kreirano od strane Biskupske konferencije Italije, kako bi promoviralo, u saradnji sa ostalim tijelima, humanitarni rad Italijanske crkve, u oblicima koji su prikladni za razvoj čovjeka, društvene pravde i mira, sa posebnom pažnjom na siromašne, kao i na aktivnosti sa pedagoško-odgojnim ciljevima, uzimajući u obzir trenutne potrebe.
Logo KAS s
Konrad Adenauer Fondacija aktivnostima u oblasti međunarodne suradnje se zalaže za slobodan i dostojanstven život čovjeka po vlastitom ubjeđenju. KAS potiće ljude da i sami oblikuju budućnost u tom smislu. Sa više od 70 ureda i više od 120 projekata širom svijeta daju vlastiti doprinos razvoju demokratije, pravne države i socijalne tržišne privrede. Radi učvršćivanja mira i slobode, kontinuirano podržavaju dijalog u oblasti vanjske i sigurnosne politike, kao i dijalog između različitih kultura i religija.
Fondacija smatra da u centru uvijek treba biti čovjek sa svojim nezamjenjivim dostojanstvom, te sa svojim pravima i obavezama, da je čovjek mjera svega - socijalne pravde, slobodarske demokratije i stabilnog i trajnog privrednog razvoja. Okupljajući ljude koji prihvaćaju svoju društvenu odgovornost, razvijaju aktivne mreže u politici, privredi i cijelom društvu. Prenošenjem znanja kroz projekte pokušavaju utjecati i na globalizaciju tj. na aspekte socijalne pravde, ekologije i privredne učinkovitosti u ovom procesu.
Na partnerskoj osnovi surađuju sa državnim institucijama, političkim partijama, organizacijama građanskog društva kao i sa predstavnicima elita. U skladu sa ciljevima i vrijednostima, i u budućnosti će nastojati produbiti političku suradnju, na globalnom i regionalnom nivou, a posebno u zemljama u razvoju. Zajedno sa partnerima podržavaju međunarodni poredak koji će svakoj zemlji omogućiti razvoj u slobodi i po vlastitoj odgovornosti.
Detalje o Fondaciji i aktivnostima možete pronaći na web stranici.
Logo URI
Cilj URI mreže je izgradnja održivog i trajnog mira kroz saradnju, bez obzira na religijske i kulturne razlike. Članovi URI mreže, različitih tradicija, zajedno iznalaze rješenja radeći na terenu, u poljima koja su identificirana kao izuzetno važna za zdravlje, sreću i uspjeh ljudi koji žive u lokalnim zajednicama.
Projekti i programi se implementiraju kroz aktivnosti 890 članica (Cooperation Circles) iz svih dijelova svijeta. URI je mreža formalnih ili neformalnih grupa koje u stotinama država svijeta okupljaju ljude različitih kultura, religija i tradicija, da djeluju zajedno, s istim ciljem, rame uz rame. Članice URI mreže su grupisane u osam regija: Afrika, Azija, Europa, Latinska Amerika i Karibi, Srednji Istok i Sjeverna Afrika, Multiregion, Sjeverna Amerika, te Jugoistočna Azija i Pacifik. Youth for Peace je ponosna članica URI mreže (URI Cooperation Circle).
Sve članice djeluju u jednom ili više od 14 polja djelovanja URI mreže:
Logo US s
Američka ambasada u Bosni i Hercegovini čuva i promoviše američke interese i razvija odnose sa Bosnom i Hercegovinom putem ostvarivanja kontakata sa liderima u Vladi i liderima iz oblasti biznisa, rada, poljoprivrede, medija i obrazovanja. Ambasada SAD-a u BiH, putem nekoliko grant fondova, pruža podršku raznim projektima i programima u Bosni i Hercegovini:
Grantovi iz oblasti kulture
Cilj Američke ambasade sa grantovima iz oblasti kulture je da podržava programe koji promovišu bogatstvo i različitost Američke kulture u bh društvu, te da promoviše međusobno razumijevanje i dijalog u polju kulture između Sjedinjenih Američkih država i Bosne i Hercegovine.
Program malih grantova za projekte osnaživanja žena
Ovaj program podržava inicijative osmišljene da promovišu liderstvo žena i politički, ekonomski i društveni napredak žena širom Bosne i Hercegovine. Posebno pozdravljamo prijedloge projekata koji žene s liderskim potencijalom opskrbljuju vještinama i znanjem kako bi se efikasno zalagale za svoja prava i postale lideri mišljenja, uspješni komunikatori i poslovne žene.
Program malih grantova Democracy Commission
Ovaj program podržava napore NVO-a usmjerene ka omogućavanju značajnijeg učešća građana u borbi protiv korupcije, povećanju transparentnosti u radu vlada, sprečavanju odliva mozgova, jačanju ljudskih prava (uključujući rodnu ravnopravnost i prava osoba s invaliditetom), izgradnji tolerantnog i multietničkog društva, podršci nezavisnim medijima i borbi protiv nasilnog ekstremizma.
Program malih grantova i program kampova za projekte interetničkog pomirenja i mlade
Ovaj program podržava inicijative sa primarnim ciljem promovisanja interetničkih saradnje i zajedničkih projekata među zajednicama. Tražimo projekte i inicijative koji jasno razvijaju jačanje tolerancije i saradnje između etnički i geografski raznovrsnih zajednica Bosne i Hercegovine. Ambasada SAD pozdravlja sve inovativne prijedloge usmjerene ka promovisanju interetničkog angažmana, pomirenja i saradnje.
Logo CIM
Centar za izgradnju mira (CIM) teži ka obnovi i čuvanju mira između naroda Bosne i Hercegovine – Hrvata, Srba, Bošnjaka i drugih – kao i podršci procesima pomirenja u drugim državama koji su pretrpjeli nasilne sukobe.
Osnovan 2004. godine od strane Vahidina Omanovića i Mevludina Rahmanovića, CIM je smješten u Sanskom Mostu – liniji razgraničenja za vrijeme sukoba u sjeverozapadnoj Bosni. Čak i 20 godina nakon početka rata u BiH, i dalje postoje duboke fizičke i psihičke podjele među stanovnicima. Mnoge škole su etnički podijeljene, a roditelji i članovi porodice, koji su pretrpjeli bilo koji vid ratne traume, prenose negativne stereotipe i strah na mlađe generacije.
Stoga, sve aktivnosti CIM-a se baziraju na izgradnju odnosa među ljudima, na osnovnim konceptima slušanja, razumijevanja i suosjećanja. Aktivnosti zbližavaju muškarce, žene i mlade; žrtve silovanja, preživjele logoraše, ratne veterane, vjerske lidere različitih pripadnosti na radionice i seminare o rješavanju sukoba i nadogradnji znanja.
CIM ima krucijalnu ulogu u kreiranju sigurnog okruženja za konstruktivni međuetnički i međureligijski dijalog. Aktivnosti promovišu ljudska prava i međukulturalnu saradnju. Također pruža obuku i treninge pojedincima o tehnikama rješavanja sukoba, vještinama reagovanja na sukob i potencijalno nasilne situacije, kroz kreativne i nenasilne kanale.
Logo EDYM
Nevladina organizacija EuroDemos Youth Mobility (EDYM-NGO) je Italijanska neprofitna, nepolitička, nestranačka i nereligijska organizacija koja djeluje lokalno i međunarodno na ostvarenju svog cilja gradnje mostova između Italije i drugih zemalja Europe i ostatka svijeta na polju formalnog i neformalnog obrazovanja. Organizacija je posvećena motivisanju mladih Europe i svijeta ka aktivizmu, kreiranju mobilnosti na osnovu njihovih potreba i očekivanja tokom procesa učenja s ciljem kreiranja efekta lavine u edukaciji baziranoj na iskustvu.
Logo SEC
Somborski edukativni centar (SEC) je nevladino neprofitno udruženje mladih osnovano 2009. godine sa ciljem poboljšanja položaja djece, mladih i marginalizovanih grupa. Svoje ciljeve realizuje putem edukativnih i humanitarnih aktivnosti, organizovanjem kvalitetnog provođenja slobodnog vremena djece i mladih afirmišući i podstičući neformalno obrazovanje, volonterizam i aktivizam mladih. U svojoj istoriji SEC je realizovao brojne projekte u oblasti prevencije vršnjačkog nasilja, zaštite ljudskih i dječjih prava, inkluzije, volonterizma i aktivizma mladih, zaštite životne sredine, zapošljavanja i dr.
Logo RYCO
Regionalni ured za saradnju mladih (RYCO) je međunarodna organizacija osnovana od strane vlada država Zapadnog Balkana (WB6) – Albanije, Bosne i Hercegovine, Kosova*, Crne Gore, Makedonije i Srbije, u cilju promocije duha pomirenja i saradnje između mladih u regionu kroz programe razmjena mladih.
Sporazum o osnivanju Regionalnog ureda za saradnju mladih RYCO potpisali su premijeri država Zapadnog Balkana na samitu održanom u Parizu 4. jula 2017. godine.
RYCO je podržao aktivnosti Youth for Peace-a i njegovih partnera kroz projekt YOUr Past-Present-Future implementiranog tokom 2018.i 2019. godine, te projekta P.A.C.E. - Peace and Conflict Education implementiranog 2021. godine.
Logo EIZ
Misija
Ekumenska inicijativa žena (EIŽ) je nevladina neprofitna organizacija koja promiče žene kao inicijatorice i subjekte promjene u vjerskim zajednicama i društvu, pružanjem potpore i povezivanjem pojedinaca i skupina koje djeluju na području ženskih ljudskih prava, izgradnje mira i pomirenja, ekumenskog dijaloga i suradnje među religijama i svjetonazorima u Bosni i Hercegovini, Crnoj Gori, Hrvatskoj, Kosovu, Makedoniji i Srbiji potičući regionalno povezivanje i umrežavanje.
Vizija
Ekumenska inicijativa žena teži pravednom i mirovnom društvu u kojem je različitost snaga i izvor kreativnosti, a žene zauzimaju dostojanstveno mjesto i imaju ulogu u privatnom i javnom životu u skladu sa svojim sposobnostima i osobnim izborom. Društvu u kojem religija promiče i potiče punu jednakost između žena i muškaraca.
Vrijednosti
Jednakost: vjerujemo da je Bog stvorio sve ljude jednakima i da žene i muškarci imaju pravo na jednake mogućnosti bez obzira na svoj rod, naciju, etnicitet, vjeru, uvjerenje ili bilo koje drugo osobno svojstvo.
Solidarnost: pružamo podršku prije svega ženama zbog njihovog aktualnog neravnopravnog položaja u društvu u njihovoj težnji ka ostvarenju pravednog i mirotvornog društva.
Pluralizam: poštujemo prava na kulturne i običajne, etničke, vjerske i nacionalne, rodne razlike i razvijamo kulturu pluralnosti.
Nenasilje: promičemo afirmaciju svojih vrijednosti i poštivanje drugih kao preduvjet za miran suživot i nenasilnu transformaciju sukoba.