U periodu od 23. do 29. novembra 2022. godine troje mladih iz Bosne i Hercegovine je učestvovalo na treningu i okviru projekta BEYOND koji se održao u Prizrenu, Kosovo. Učesnici su po dolasku na trening uradili prvu aktivnost upoznavanja gdje su na papire napisali svoja imena i svoju najdražu pjesmu. Ti papiri su kasnije bili iskorišteni za aktivnost SMS zida. Seminar je zvanično započeo narednog dana i prve aktivnosti su bile teambuilding aktivnosti koje su spojile mlade iz Srbije, Mađarske, Italije, Kosova i Bosne i Hercegovine zajedno. Po svjedočenju jedne od učesnica treninga, Azre Hodžić, učesnici su vrlo brzo smo postali jedna jako povezana grupa koja je sve činila skupa. Trening je bio podijeljen u blokove, prvi se bazirao na teambuilding aktivnostima, drugi je bio posvećen gostujućim predavačima koji su s učesnicima razgovarali više o svojim iskustvima i religijama dok je jedan cijeli dan odvojen za obilazak Prizrena kako bi učesnici posjetili religijske objekte. Tog dana učesnici su posjetili Katedralu, Skender-pašinu džamiju, tekiju kao i Bogosloviju. Svaka posjeta je bila obogaćena informacijama i slobodom za istraživanjem. Religijske vođe su bile spremne odgovoriti na sva pitanja učesnika kao i ugostiti ih na kafu i čaj.
Trening je završen gledanjem filma te druženjem učesnika. Azra Hodžić, jedna od učesnica treninga izjavila je kako je „organizacija svih aktivnosti kao i organizacija smještaja, hrane i kompletne agende projekta bila odlična. Potrebno je više ovakvih projekata, samo treba ostvariti bolje linije prevoza kako bi čitav proces tekao lakše“. Sve ovo nam govori kako mladi žele da učestvuju u ovakvim aktivnostima, žele da se povezuju te da putuju u regionu, ali da su potrebni bolji uslovi kako bi se to moglo lakše ostvariti.
Projekt BEYOND finansiran je od strane Europske Unije kroz Erasmus+ program, implementiran od strane organizacija Youth for Peace, THY, Balkans, let's get up!, Joint i Hang-Kép Egyesület.
Tokom proteklih 6 dana, u periodu od 07. do 13.08.2022. godine u Beogradu, Srbija održan je treći trening u okviru projekta Beyond na temu Identity loss: BEYOND Assimilation na kome se okupilo 15 učesnika iz Bosne i Hercegovine, Italije, Kosova, Mađarske i Srbije. Trening je organiziran u saradnji s partnerskom organizacijom iz Srbije Balkans Let’s Get Up! Trening su facilitirale Ljiljana Šotra, dugogodišnja facilitatorka iz organizacije Balkans Let's Get Up!, te Emina Frljak, facilitatorka iz naše organizacije. Trening je bio kombinacija radionica interaktivnog tipa, s upotrebom pristupa usmjerenog na učesnika, te edukativnih posjeta vjerskim i kulturnim institucijama. Tokom radioničarskog dijela učesnici su s faciliatorkama razgovarali o temama identiteta, asimiliacije, enkulturacije te akulturacije, kao i razumijevanju procesa integracije i inkluzije u novo društvo.
Učesnici su u okviru treninga obišli i vjerske objekte te učili o vjerskim identitetima koji se prožimaju u Beogradu, kao i odnosu većinskih i manjinskih identiteta. Nakon posjeta uslijedila je refleksija na iste. Pored obilaska vjerskih objekata, učesnici su posjetili i Muzej Jugoslavije i saznali nešto više o jugoslavenskom identitetu, te kroz igru Scavenger Hunt obišli su Kalemegdan i centar Beograda. U okviru večernjeg programa u srijedu 10.08.2022. održano je interkulturalno veče, tokom kojeg su mladi mogli da saznaju nešto više o zemljama iz kojih njihove kolege dolaze, ali i da probaju kulinarske specijalitete iz Bosne i Hercegovine, Kosova, Srbije, Mađarske i Italije.
U sklopu razmjene mladih Erasmus+ projekta pod nazivom “Interculturalism BEYOND Multiculturalism“, u periodu od 06. do 15.05.2022. godine 6 mladih iz Bosne i Hercegovine, uključujući 4 članice i volonterke Youth for Peace-a, te 2 članice Homework hub-a s kojim Youth for Peace sarađuje, boravilo je u italijanskom gradu Lignochio. Razmjeni je prisustvovalo 30 mladih iz ljudi iz Bosne i Hercegovine, Italije, Kosova, Mađarske i Srbije. Tema razmjene bio je interkulturalni dijalog. Tokom radionica učesnici su imali priliku razgovarati o vlastitom kulturnom identitetu, odnosu između različitih kultura, multikulturalizmu i problemu diskriminacije, uključujući rasizam, ksenofobiju i nacionalizam, kao i kako komunicirati s poštovanjem, u pogledu razlika između nas.
Treneri su kroz različite metode rada i eksperimentisanjem sa tehnikama neformalnog obrazovanja ponudili učesnicima da kroz kreativno okruženje uče i razmjenjuju vlastita razmišljanja u multikulturalnom kontekstu. Mladi su tokom interkulturalne večeri imali priliku predstaviti državu iz koje dolaze, njenu vlastitu kulturu, tradiciju i običaje drugim učesnicima. Tokom radionica mladi su dijelili dobre prakse i primjere interkulturalnog dijaloga i njegovu primjenu u različitim kontekstima prilagođavajući ih različitim stvarnostima.
Program Erasmus+ omogućava učesnicima da pokažu odgovornost prema običajima i kulturi svoje zajednice, te da izgrade i iskažu poštovanje prema tradiciji i običajima drugih zajednica, kao i da svakodnevno podižu svijest o značaju evropskih vrijednosti.
Trening za omladinske radnike „BEYOND cultural identity: Who we actually are?“ održan je u Sarajevu u periodu 14. – 20.03.2022. godine. Mladi iz Mađarske, Srbije, Kosova, Italije i Bosne i Hercegovine su se okupili u Sarajevu kako bi učili o temama vezanim za identitet, sa naglaskom na kulturalni identitet. Osim učenja, mladi su kroz niz introspektivnih radionica bili ohrabreni da istražuju svoje lične identitete, te da ih stavljaju u kontekst društva u kojem žive.
Treneri Youth for Peace organizacije su s mladima radili sedam dana i zajedno s njima istraživali, diskutovali i propitivali ulogu i važnost određenih identiteta u vremenu i prostoru u kojem žive, ali također i izazove koje pripadnost ili nepripadnost jednoj grupi može donijeti. Neizbježna tema ovog treninga je bilo pitanje osoba u pokretu, te uloge njihovih identiteta i utjecaja na kreiranje predrasuda prema njima
Konačno, mladi su imali priliku upoznati kulturu grada Sarajeva, religijsku i istorijsku različitost glavnog grada Bosne i Hercegovine, te ga istraživati kroz organizovane grupne posjete objektima od velike važnosti za kulturni identitet stanovnika ovog grada. Nakon grupnih posjeta, mladi su u manjim grupama istraživali Sarajevo, prateći specifično za njih osmišljene zadatke. U završnom dijelu treninga, učesnici su se osvrnuli na rezultate učenja i izradili plan korištenja vještina, znanja i stavova u svom budućem radu kao omladinskih radnika.
Projekt BEYOND nastavlja sa svojim aktivnostima, te istraživanjem i učenjem o identitetima, interkulturalnosti i ksenofobiji, već u maju 2022. godine kada se planira razmjena mladih u Italiji. Projekt je finansiran od strane Europske Unije kroz Erasmus+ program, implementiran od strane organizacija Youth for Peace, THY, Balkans, let's get up!, Joint i Hang-Kép Egyesület.
BEYOND Nationalism, Racism and Xenophobia – trening za omladinske radnike održan je u Debrecenu u Mađarskoj između 21. i 27. novembra 2021. godine. Cilj ovog treninga bilo je educiranje mladih iz Mađarske, Srbije, Italije, Kosova i Bosne i Hercegovine o nacionalizmu, rasizmu i ksenofobiji i njihovom utjecaju na identitete Europe u 21. stoljeću. Organizacija Hang-Kép Egyesület ugostila je mlade na sedam dana, i vodila ih kroz proces učenja, rasprave i otkrivanja. Svaka grupa je donijela iskustva iz svojih zemalja i organizacija koje predstavljaju. Tijekom rada, pored teoretskih predavanja facilitatora iz Mađarske, profilirali su situacije u svojim državama i raspravljali o relevantnim pitanjima.
Tijekom ovog treninga, grupa je također posjetila Muzej Alternatív Közösségek gdje su saznali o njihovim lokalnim i međunarodnim aktivnostima, o neformalnim grupama koje podržavaju, te s kojim se problemima te grupe često susreću. Mladi su posjetili i istražili Arc Kiállítás i njihovu izložbu plakata. Uz pomoć vodiča, koji je skupinu vodio kroz izložbu, mladi su se upoznali s društvenim problemima koji postoje u Mađarskoj. Otkrivajući glavnu temu, učesnici su kroz predstavu Forum teatra svjedočili primjeru seksualnog zlostavljanja u srednjoj školi. Ova predstava je inspirirana stvarnom pričom. Publika je zajedno s glumcima predstavila nekoliko rješenja odigravši ih, nakon čega je uslijedila diskusija. Tijekom ovog dana, dvanaest radionica je kreirano i predstavljeno od strane omladinskih radnika koji su sudjelovali na treningu.
U završnom dijelu treninga, osim evaluacije, učesnici su se osvrnuli na rezultate učenja i izradili plan korištenja vještina, znanja i stavova za dobrobit svojih lokalnih zajednica. Edukacija je završena svečanom dodjelom YouthPass-a. Očekuje se da će omladinski radnici 2022. godine proći još jednu obuku, u Bosni i Hercegovini, kako bi produbili svoje znanje, dok otkrivaju različite perspektive i društveno-političke realnosti. Konačno, mladi će stečeno znanje koristiti u radu u svojim organizacijama.
Projekt je financiran od strane Erasmus+ u okviru KA2, a implementiran od strane organizacija Youth for Peace, THY, Balkans, let's get up!, Joint i Hang-Kép Egyesület.
Okupljanjem koordinatora projekta u Sarajevu, u periodu od 15. do 18.12.2019. godine službeno je pokrenut projekt BEYOND. Ovaj inicijalni sastanak bio je prilika da se pet koordinatora susretnu i definiraju operativni plan za nadolazeće projektne aktivnosti. Osim toga, koordinatori su imali team-building aktivnosti tako pridonoseći boljem razumijevanju i koheziji među najodgovornijim timom BEYOND projekta.
Projekt BEYOND izgrađen je kroz suradnju pet organizacija: Youth for Peace (Bosna i Hercegovina), NGO THY (Kosovo), Hang-Kép Egyesület (Mađarska), Joint (Italija) i Balkans, Let's Get Up! (Srbija). Projekt ima za cilj upoznati mlade s trokutom (1) Identitet – (2) Nacionalne države u Europi – (3) Migranti, kao i s interkulturalnim sukobom 'lokalnih' i 'stranaca' od kojih svaki ima različite perspektive. Mladi će se poticati na razmišljanje, raspravu i djelovanje na demistifikaciji tih pojava uz razumijevanje kroz akademske analize i terensko iskustvo partnera i stručnjaka iz partnerskih zemalja. U sljedeće dvije godine projekt će ugostiti šest međunarodnih razmjena za omladinske radnike, kao i mlade iz partnerskih zemalja, te niz nacionalnih aktivnosti.