U periodu od 21. do 30. augusta 2016. godine održana je 10. jubilarna Ljetna škola mira u Banjaluci u organizaciji Youth for Peace-a, u saradnji sa Caritas Banja Luka, Caritas Italiana, te Caritas Vittorio Veneto. Škola je okupila 25 učesnika iz Italije i Bosne i Hercegovine, kao i 10 trenera Youth for Peace-a.
Tokom prvih dana Ljetne škole mira učesnici su imali priliku prisustvovati radionicama o asertivnoj komunikaciji, aktivnom slušanju te međureligijskom dijalogu, kao i upoznati se sa vjerskim tradicijama prisutnim u Bosni i Hercegovini. Tako su slušali o islamu, islamskim praznicima te su kušali bajramsku baklavu, dok su na radionici o judaizmu saznali kako to izgleda jedan obred vjenčanja u praksi. Na radionici o pravoslavlju, pored obilja novih informacija za učesnike, prikazana je pravoslavna slava kao i obred vjenčanja. Gosti iz Italije pripremili su radionicu o katoličanstvu. Pored radionica, učesnici su također upoznali Banja Luku kroz interaktivnu igru, u kojoj su posjetili najbitnije spomenike ovog grada te napravili pregršt fotografija.
Drugi dio Ljetne škole sastojao se od 5 radnih akcija, koje su ponudile mladim volonterima različite aktivnosti, te priliku da doprinesu svojim radom i zalaganjem široj zajednici i ljudima kojima je potrebna podrška. Tako su vrijedni učesnici, zajedno sa trenerima iskopali temelje za gradnju nove kuće porodici koja je do sada živjela u skromnoj prikolici; zamijenili klupe, prefarbali ogradu te počistili trapističko groblje Sveti Ivo, kao i okrečili i očistili tri kuće socijalno ugroženih osoba.
Nakon radnih akcija, organiziran je izlet i obilazak grada Jajca, te dvodnevna posjeta Sarajevu. U Sarajevu su posjećeni vjerski objekti, te je organizovan „Lov na blago“ kako bi učesnici bolje upoznali grad i fotografijama zabilježili svoju avanturu. U Sarajevu je upriličen susret i razgovor sa bivšim logorašima, gdje su mladi iz Italije i BiH mogli čuti svjedočenja ljudi o besmislenosti i zlu rata u Bosni i Hercegovini.
Tokom večernjih programa mladi su imali priliku da se druže i bolje upoznaju, kao i da nauče korake kako italijanskih, tako i bosanskih plesova i igara, te da učestvuju u karaokama, gdje su učesnici iz Italije pjevali pjesme na BHS jeziku, a domaći učesnici na italijanskom.