Posljednja aktivnost prve faze projekta WEL.COME, Boot Camp održan je u periodu od 15. 11 do 18. 11. 2021. godine u hotelu Blanka na Vlašiću. Na Boot Camp-u, učestvovali su predstavnici nevladinih organizacija koji su stečeno znanje tokom prva tri treninga iskoristili za izradu biznis planova. Prvog dana Boot Campa učesnici su imali priliku čuti o osnovama biznis plana, opisu proizvoda i usluge, istraživanju tržišta kao i konkurenciji. Tokom drugog dana učesnici/ce su od trenera dobili potrebno znanje i informacije o pravnom i finansijskom aspektu poslovanja, dok je zadnji dio Boot Campa ostavljen za praktično pisanje biznis plana.
Naida Stupar, članica Ureda za podršku studentima, koja u budućnosti želi otvoriti svoju fizioterapeutsku ordinaciju te na taj način doprinijeti profesionalnoj rehabilitaciji i inkluziji osoba s invaliditetom za sam Boot Camp kaže: „Ovaj Boot Camp bio je veoma koristan za mene, puno toga smo novog naučili, te smo saznali i mnoge stvari s kojim se do sad nisam imala priliku susresti. Što se tiče mog ličnog biznis plana, veoma sam zadovoljna, samim tim što mi je trener pomogao da razvijem dodatno neke stvari koje mi nisu bile jasne, te očekujem da će to u narednom periodu biti jako korektno urađeno.“
Haris Kanlić, predstavnik Greens-a, društvenog biznisa za uzgoj i prodaju mikropovrća i začinskog bilja, u vlasništvu organizacije ProReha koja se bavi rehabilitacijom, zapošljavanjem i posredovanjem pri zapošljavanju osoba s invaliditetom. „Puno sam zadovoljan Boot Campom i načinom na koji je organizovan. Doprinio je razvoju ideje i unapređenju samog načina pokretanja poslovne ideje. Također sam zadovoljan što smo uspjeli ukombinovati sve dijelove socijalnog poduzetništva, a da se pri tome fokusiramo na samu isplativost poslovne ideje.“
Za nastavak projekta Haris kaže: „Očekujem da će naš poslovni plan zadovoljiti žiri za izbor 5 najboljih i da ćemo moći nastaviti sa daljim edukacijama kako bi usavršili poslovnu ideju i na kraju svakako dobili grant koji će nam dosta značiti u ovoj početnoj fazi biznis ideje.“
Almir Paočić, direktor Centra za edukaciju i obrazovanje je tokom Boot Camp-a sa predstavnicima nevladinih organizacija radio na izradi njihovih biznis planova. Almir za sam Boot Camp kaže: „Boot camp je nešto odlično što se pojavilo kao nastavak nekih nastojanja civilnog sektora da pomogne razvoju poduzetničkih poduhvata mladih ljudi u Bosni i Hercegovini i to je nešto što se svakako treba podržati. Osnivanje poduzetničkih poduhvata predstavlja koncept razvoja jedne ekonomije, jedne privrede u cjelini i sa te strane iskreno se nadam da će ovi mladi koji se trenutno nalaze na Boot Campu zaista razviti svoje poslovne poduhvate neovisno od finansijske podrške koju će dobiti. Što se tiče entuzijazma učesnika i generalno kvalitete njihovih poslovnih ideja, mogu da kažem da su sve poslovne ideje izuzetno kvalitetne, izuzetno kreativne, te se nadam da su one i nastale kao produkt nekog vlastitog razmišljanja, odnosno nekog vlastitog istraživanja i prethodnih iskustava, tako da ukoliko zaista ovi polaznici edukacije budu istrajali u razvoju svojih poslovnih ideja ja se nadam da ćemo u narednih par godina imati barem desetak novih kompanija na području Bosne i Hercegovine, sa najmanje dvadesetak zaposlenih.“
Nakon Boot Campa očekuje nas druga faza projekta u koju će ući pet najboljih, prethodno razrađenih poslovnih ideja i pratećih planova. U drugoj fazi projekta predstavnike nevladinih organizacija očekuje praksa u lokalnim kompanijama koje rade na istom ili sličnom polju djelovanja te studijska posjeta Italiji.
Projekt Wel.Come promovira kulturu socijalne ekonomije u Bosni i Hercegovini, kao bitnog elementa društva i njene uloge u lokalnom razvoju i unapređivanju položaja osoba u društvu, posebno ranjivih kategorija. U Bosni i Hercegovini projekt provode Caritas Bosne i Hercegovine, Youth for Peace i Univerzitet u Sarajevu - Ured za podršku studentima (UPS!), a provodi se uz financijsku podršku provincije Friuli-Venezia-Giulia.